Każdemu z nas może przydarzyć się awaria samochodu na drodze. Jeśli nasza polisa ubezpieczeniowa przewiduje holowanie pojazdu, to problem rozwiąże się sam. Co jednak zrobić, kiedy musimy skorzystać z komercyjnej oferty holowania?
Wskazówki dla holowanego kierowcy
Przed wyruszeniem upewnij się, że włącznik zapłonu znajduje się w pozycji „wł.”, Aby wyłączyć blokadę kierownicy i ułatwić kierowanie uszkodzonym samochodem. Aktywnie steruj i hamuj pojazd w synchronizacji z pojazdem ciągnącym i utrzymuj napięcie w haku holowniczym przez cały czas, stosując lekki nacisk hamowania, aby zminimalizować wstrząsy. Zachowaj czujność, zwracając szczególną uwagę na światła hamowania i kierunkowskazy samochodu holującego, abyś był w jak największym stopniu świadomy nadchodzących wydarzeń. Jeśli napędzane koła samochodu z automatyczną skrzynią biegów stykają się z drogą, gdy samochód jest holowany – a silnik nie pracuje – istnieje możliwość uszkodzenia skrzyni biegów. Koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi, ponieważ będzie ona zawierać rozdział dotyczący holowania, a niektórzy producenci nakładają ograniczenie odległości i prędkości dla samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Podobnie jak w przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów, upewnij się, że skrzynia biegów znajduje się w położeniu neutralnym.
Ile nas to będzie kosztować?
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie zakresu naszej polisy. Być może usługa holowania jest wliczona w ubezpieczenie. Jeśli mamy ubezpieczenie AC, to najpewniej holowanie odbędzie się na koszt ubezpieczyciela. Jednak dziś wiele towarzystw ubezpieczeniowych dodaję holowanie do polisy OC. Te jednak może być dostępne tylko w przypadku kolizji czy uszkodzenia samochodu w efekcie wypadku, nie zaś jego awarii. Aby sprawdzić, czy nasza polisa przewiduje darmowe holowanie, należy po prostu zadzwonić na numer podany na polisie. W sytuacji, kiedy nie dotyczy nas darmowe holowanie, należy poszukać kontaktu do jednej z działających lokalnie firm holowniczych. Najszybciej kontakt uzyskamy, dzwoniąc do lokalnej informacji lub do przedstawiciela PZU.
Sama cena holowania zależy od formy usługi. Jeśli chodzi jedynie o dowóz paliwa, bez usługi holowania, to bez względu na to, gdzie się znajdujemy, musimy się liczyć z wydatkiem do 150 złotych. Cena staje się zróżnicowana w zależności od charakteru holowanego pojazdu. Na wschodzie kraju za holowanie auta osobowego zapłacimy 1-1,3 złote za kilometr.
W przypadku zachodnich województw cena może wzrosnąć nawet do 1,7 złotego za kilometr. Holowanie busa czy dwóch samochodów jest droższe i należy się tu liczyć z wydatkiem nawet dwóch złotych za kilometr. Jeszcze więcej zapłacimy za holowanie samochodu na terenie miejskim. W dużych metropoliach takich jak Warszawa, Trójmiasto czy Wrocław może być to koszt nawet trzystu złotych. Na koszt usługi wpływ ma zatem odległość, na jaką musi zostać odholowane auto. Znaczenie ma też masa pojazdu. Im samochód jest cięższy, tym więcej zapłacimy za jego holowanie. Ta zasada obowiązuje w każdej firmie i w całym kraju.