Właściwa obróbka cieplna każdego produktu wpływa nie tylko na jego smak, ale także na korzystne właściwości. Dotyczy to szczególnie warzyw.
Gotowanie na ogniu
Gotowane buraki są wykorzystywane w wielu zdrowych posiłkach. Ta roślina okopowa jest szczególnie popularna w europie wschodniej, ponieważ jest jednym z najtańszych produktów spożywczych, a ponadto jest bardzo zdrowa. Oczywiście tę roślinę warzywną można jeść na surowo, ale w takim stanie jest ona wykorzystywana głównie do celów leczniczych. W sałatkach i przystawkach rośliny okopowe są gotowane, a przy odpowiednim gotowaniu buraków możemy utrzymać maksymalną ilość korzystnych substancji.
Metoda gotowania czerwonych buraków wpływa nie tylko na czas gotowania, ale także musi być dostosowana do wielkości warzywa. Bierzemy średniej wielkości warzywa korzeniowe, wkładamy je do rondla, zalewamy wrzącą wodą i kładziemy na dużym ogniu, nie przykrywając pokrywką. Woda powinna pokryć warzywa warstwą co najmniej 8 cm – w przeciwnym razie szybko się zagotuje, a rośliny okopowe nie będą miały czasu na gotowanie.
Po 15 minutach wrzenia spuść wodę z patelni i umieść ją razem z warzywami pod strumieniem bardzo zimnej wody. Gotowany produkt trzymamy w wodzie z lodem przez 5-10 minut, upewniając się, że woda pozostaje zima (kostki lodu pomogą). Po wszystkim możesz zrobić sałatkę, a buraki nie stracą swojego koloru.
Możemy też warzywa korzeniowe zalać wrzącą wodą, utrzymywać na średnim ogniu przez 30 minut od momentu ponownego zagotowania, spuścić wodę i natychmiast umieścić naczynie z produktem pod strumieniem lodowatej wody na 15 minut.
W piekarniku
Rozgrzej piekarnik, ustaw 190 stopni. Ostrożnie umyj buraki, nie przecinaj ogona i wylotu liści. Naszym zadaniem jest zapobieganie wyciekaniu soku przez plastry. Następnie należy mocno owinąć warzywa korzeniowe folią i piec przez 25-35 minut, w zależności od wielkości warzywa. Duże buraki należy piec przez 35 minut, małe – 20 minut. Potem kładziemy je na patelni z zimną wodą, aż ostygnie. Jeśli masz czas, możesz zostawić je w piekarniku, aż ostygnie całkowicie. Gotowanie warzyw w ten sposób pozwala nie tylko zachować ich piękny, piękny kolor, ale także większość witamin, kwasów organicznych i związków mineralnych. Jasny buraczany kolor warzyw świetnie wygląda nie tylko w winegretach, ale w każdej sałatce.
W kuchence mikrofalowej
Właściciele kuchenek mikrofalowych też nie powinni mieć problemów z gotowaniem warzyw. Bierzemy średniej wielkości warzywo korzeniowe, myjemy je dokładnie szczotką, ale zostawiamy ogon i rozetę liści, jak doradziliśmy w przepisie na pieczenie warzyw w piekarniku. Co do gotowania w kuchence mikrofalowej musimy nadal naruszać integralność skóry, w przeciwnym razie plon korzeni może eksplodować pod wpływem wewnętrznego ciśnienia wody w warzywach. Dlatego używamy wykałaczek do wykonywania głębokich otworów w warzywach. Zawijamy go w plastikową torbę (aby zachować czystość wewnętrznej komory piekarnika), wkładamy torbę do specjalnej miski na kuchenki mikrofalowe i gotujemy rośliny warzywne o mocy 800 kW przez 10 minut. W trakcie gotowania obracamy je na drugą stronę.