Jeśli chcemy posiadać garaż, który zabezpieczy auto przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, a jednocześnie zależy nam na tym, aby garaż ten był możliwie jak najtańszy, najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest inwestycja w model wykonany z blachy. Ta jest odporna nie tylko na działanie kurzu, ale również na kwaśne deszcze oraz intensywne promienie słoneczne. Jeśli jednak blaszany garaż ma spełniać oczekiwania swojego przyszłego właściciela, ten musi przygotować w odpowiedni sposób podłoże, na którym stanie tego rodzaju konstrukcja. Na szczęście, wcale nie mamy do czynienia z trudnym zadaniem.
Po pierwsze – wybór odpowiedniego podłoża
Garaże blaszane nie muszą być wcale wykorzystywane jedynie przez właścicieli aut. Niejednokrotnie pełnią też rolę magazynów oraz pomieszczeń socjalnych. Muszą być stabilne, a sposób przygotowania podłoża w dużej mierze uzależniony jest od tego, jak wykorzystywany ma być garaż. Mniej wysiłku wkłada się więc, gdy garaż ma być miejscem prac majsterkowicza, a więcej – gdy jest przeznaczony na do magazynowania. Oczywiście, samo wolne miejsce poza odpowiednimi wymiarami powinno posiadać też dogodny wjazd i wyjazd z garażu, nie są to jednak jego jedyne atuty.
Przygotowanie podłoża pod garaż blaszany krok po kroku
Jeszcze przed instalacją garażu blaszanego konieczne jest wyrównanie terenu, na którym ma stanąć. Obejmuje ono zresztą nie tylko usunięcie z niego darni oraz drzew i krzewów, ale również wypoziomowanie terenu. Warto stosować się do zasady mówiącej o tym, że im zrobi się to staranniej, tym lepiej. Nierówności przyczynią się nie tylko do opóźnienia kolejnych etapów budowy, ale i do tego, że konstrukcja garażu będzie niestabilna. Duża dokładność jest też sugerowana przy wykonywaniu obrysu garażu. Tu należy zwrócić uwagę na długość przekątnych. Różnice pomiędzy nimi będą się dawać we znaki.
Gdy wstępne czynności zostaną wykonane, można będzie przystąpić do kolejnych aktywności. Tu kluczowe znaczenie ma rodzaj wybranego podłoża. Przeważnie jest to wylewka betonowa albo bloczki betonowe, choć możemy mieć do czynienia również z kostką brukową.
Wylewka betonowa jest wybierana szczególnie często przede wszystkim dlatego, że zapewnia mocne zakotwiczenie, a co za tym idzie również stabilność powstającej w ten sposób konstrukcji. Jeśli ma być skuteczna, wskazane jest usunięcie ziemi na głębokość nawet 20 centymetrów, dobrze jest też dodać od 15 do 30 centymetrów do obrysu. Szalunek przeważnie wykonuje się z wykorzystaniem drewnianych desek, a przygotowany w ten sposób wykon musi być wypełniony kruszywem gruboziarnistym, zarówno żwirem i gruzem, jak i kamieniami. Może mieć to kluczowe znaczenie dla poziomu zadowolenia z wylewki, bo właśnie takie rozwiązanie jest w stanie zapewnić przepływ rody. Chcąc zastosować wylewkę betonową najlepiej zdecydować się na jedną z gotowych mieszanek. Szeroki wybór rozwiązań tego rodzaju można znaleźć w każdym większym markecie budowlanym. Sama wylewka jest trwała, pewnym problemem może być jednak pylenie i kruszenie się, dobrym pomysłem będzie więc wykończenie ją płytkami lub wykładziną PVC.