Choć to łóżko jest tym meblem, który króluje w sypialni, trudno wyobrazić sobie te pomieszczenie bez szafki nocnej. Być może nie rzuca się ona w oczy, wystarczy jednak spędzić noc w pomieszczeniu, w którym jej brakuje, aby nie móc otrząsnąć się z wrażenia, że czegoś nam w nim brakuje. Jeszcze kilkanaście lat temu, wybór szafki nocnej nie wydawał się skomplikowany. Nie był duży, kupowano więc to, co w danym momencie znajdowało się pod ręką. Dziś jednak jesteśmy jak najdalsi od takiego pojęcia.
Ile szafek nocnych kupić?
Zarówno sypialniane stoliki, jak i szafki nocne, mają do spełnienia przynajmniej kilka zadań. To właśnie one mają kluczowe znaczenie dla organizacji przestrzeni w tym pomieszczeniu. Przyczyniają się również do tego, że we wnętrzu panuje większy porządek, a drobne akcesoria nie leżą na widoku. Szafki nocne dostępne dziś w sprzedaży charakteryzują się różnymi formami. Ich zróżnicowanie dotyczy zarówno kształtów i kolorystyki, jak i materiałów, z których zostały wykonane. Jeśli więc sypialnia ma niewielki metraż, zakup kilku szafek nocnych wydaje się nie mieć sensu. Są to meble funkcjonalne, jeśli jednak ich obecność ma sprawiać wrażenie pewnego przytłoczenia, warto zadać sobie pytanie o to, czy rzeczywiście będą najlepszą opcją. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być szafka nocna uzupełniona dodatkowo o stolik. W większym pomieszczeniu dwie szafki nocne nie powinny być rozwiązaniami problematycznymi zwłaszcza, jeśli można je swobodnie umieścić po obu stronach łóżka.
Szafka i łóżko – spójne połączenie
Jak już wspomniano, najważniejszym meblem sypialnianym jest łóżko. Nic więc dziwnego, że wybór szafki nocnej nie powinien być dokonywany w oderwaniu od niego. Tym, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, wydaje się być wysokość obu mebli dopasowana do siebie. Warto pomyśleć także o spójności kolorystycznej i materiałowej obu mebli. Projektanci wnętrz zgadzają się, że szafka może być nieco wyższa niż łóżko. Apelują jednak, aby zdecydować się na różnicę, która nie będzie przesadnie rzucać się w oczy. Taki postulat jest zresztą podyktowany także względami praktycznymi. Szafka nie powinna utrudniać nam sięgnięcia w nocy po telefon, szklankę wody lub paczkę chusteczek.
W poszukiwaniu idealnego materiału
Kwestią, która w szczególny sposób zasługuje na poruszenie jest ta, która odnosi się do materiału, z jakiego ma być wykonana szafka nocna. Możliwości jest wiele, trudno jednak nie dostrzec tego, że to meble drewniane są dziś tymi, które cieszą się największą popularnością. Tym, co stawia lite drewno nad innymi rozwiązaniami, jest przede wszystkim jego solidność. Osoby decydujące się na tego rodzaju zakup podkreślają jednak, że są z niego zadowolone również dlatego, że mają do czynienia z materiałem odpornym na uszkodzenia, ponadczasowym i neutralnym stylistycznie. Drewno kojarzy się nam z klasyką, nie można jednak nie dostrzec tego, że sprawdza się bardzo dobrze również we wnętrzach minimalistycznych.
Oczywiście, szafki drewniane nie są jedynymi, jakie powinny nas zainteresować. Jeśli obawiamy się skomplikowanych zabiegów związanych z utrzymywaniem ich w czystości, znacznie lepszą opcją mogą okazać się meble laminowane. Na słowa uznania zasługują także szafki metalowe. Te idealnie wpisują się w nasze wyobrażenia o meblach minimalistycznych. Są przy tym doskonałym przykładem rozwiązania, które jest w stanie przetrwać przez lata w idealnym stanie, bez powodów do narzekania. Warto pomyśleć także o nowoczesnych modelach łączących w sobie metal i szkło.
Kolorystyka szafki nocnej
Zdecydowana większość osób szukających szafki nocnej zastanawia się przede wszystkim nad meblami utrzymanymi w jasnych kolorach. Przez pewien czas rzeczywiście właśnie ta kolorystyka była uważana za dominującą, warto jednak zwrócić uwagę na to, że obecnie sporo się zmieniło. Dziś w cenie są także szafki ciemniejsze zwłaszcza, jeśli ciekawie kontrastują z łóżkiem utrzymanym w jaśniejszej tonacji. Modne są także szafki na tyle intensywnie kolorystycznie, aby rzucać się w oczy po wejściu do pomieszczenia.