Narożniki kuchenne to meble, które szczyt swojej popularności osiągnęły już dawno temu, ponieważ było to w połowie lat dziewięćdziesiątych. Potem nagle zostały odsunięte w cień i niemal całkiem zapomniane, chociaż wcale nie zniknęły zupełnie – w końcu była ich cała masa w naszych kuchniach. Tym niemniej nie kupowało się zbyt wielu nowych mebli tego typu. Co je przegoniło i dlaczego wracają?
Nowa architektura zabiła narożniki
Wieści o śmierci narożników kuchennych są oczywiście mocno przesadzone, ale nie da się ukryć, że ich popularność nagle drastycznie spadła. Stało się tak za sprawą rewolucji w naszej architekturze.
Praktycznie z dnia na dzień dominującym sposobem urządzania kuchni stało się podejście, w którym kuchnia jest łączona z jadalnią i nawet salonem w jedno duże pomieszczenie. Nagle praktycznie wszystkie domy zaczęły wyglądać dokładnie tak i nawet w mieszkaniach starano się osiągnąć ten właśnie efekt. W naturalny sposób zaczęło brakować miejsca dla typowych narożników, ponieważ początkowo były one sposobem na zmaksymalizowanie użyteczności niezbyt przydatnego do czegokolwiek rogu w kuchni. Wstawialiśmy narożniki kuchenne i nagle pojawiała się jadalnia.
Ewolucja stylu i powrót narożników
Co ciekawe, w najważniejszych przesłankach omawianej wyżej stylistyki, która była gwoździem do trumny narożników, nic się specjalnie nie zmieniło. Przyszła jedynie nowa moda, która kazała nam wizualnie Rozgraniczać przestrzenie o różnej funkcji. Zazwyczaj robimy to w sposób bardzo delikatny, na przykład poprzez zmianę koloru ściany dużego pomieszczenia z jasnozielonego na ciemniejszą zieleń w miejscu, gdzie będzie jadalnia i na jeszcze ciemniejszy kolor w salonie. Czasami dążymy też do silniejszego rozgraniczenia, na przykład poprzez zmianę rodzaju podłogi z płytek na dywan lub poprzez stworzenie jakiegoś niewielkiego murku. Jednym ze sposobów na tego typu rozdzielanie przestrzeni jest też wykorzystywanie tyłów mebli, które tworzą naturalne bariery. Najczęściej jest to sofa, która obraca się tyłem do reszty pomieszczenia i w ten sposób wydziela to, co z przodu od tego, co z tyłu. Narożniki kuchenne https://meble-bik.pl/pol_m_meble_narozniki-kuchenne-210.html sprawdzają się pod tym względem znakomicie, ponieważ są naturalne w takiej funkcji. Realizuje się ona sama.
Raczej dla mniejszych wnętrz
Mimo wszystko, narożniki kuchenne stosowane są raczej w mniejszych wnętrzach, tam, gdzie musimy zadbać o każde pół metra kwadratowego dostępnej przestrzeni. Związane jest to z tym, że jak by na to nie patrzeć, narożniki kuchenne nie są specjalnie użyteczne pod względem, jakiego oczekuje się od dzisiejszych mebli. Mowa o ich elastyczności i ergonomiczności. W narożniku trzeba się usadowić. Od jednej strony można oczywiście łatwo podejść i wygodnie przycupnąć na taborecie. Jest to poważny minus, ale i plusów nie brakuje. Najważniejszy z nich to szerokie możliwości aranżacyjne. Obecnie narożniki kuchenne można dostać w szalonej wręcz liczbie różnych stylów i materiałów od zupełnie klasycznych, drewnianych rozwiązań, po nowoczesne, wykonane z tworzyw sztucznych ekscentryczne meble.