Pierwszy raz wybierasz się w podróż samolotem? Zastanawiasz się jak powinieneś się spakować do samolotu, aby podczas odprawy na lotnisku uniknąć wszelkich nieporozumień i dodatkowego przepakowywania walizek? Co to jest bagaż podręczny i co powinno się w nim znaleźć? Czym z kolei jest bagaż rejestrowany i jaka może być jego waga?
Osoby, które już od dłuższego czasu latają liniami lotniczymi i jest to ich najlepszy środek transportu, doskonale wiedzą jak wygląda odprawa na lotnisku, znają dobrze zasady pakowania się i ograniczeń jeżeli chodzi o wagę bagażu podręcznego i bagażu głównego. Poradnik ten powstał z myślą o laikach samolotowych, którzy po raz pierwszy przymierzają się do wylotu na wycieczkę, do rodziny bądź w związku z podjęciem pracy za granicą.
Zacznijmy od bagażu podręcznego
Tutaj trzeba podkreślić, że każda linia lotnicza posiada swój wewnętrzny regulamin i przed wylotem musimy zapoznać się z ich treścią. Nawet jeżeli już kiedyś lecieliśmy samolotem, a waga naszego bagażu podręcznego wynosiła 5 kilogramów, przy kolejnej podróży musimy sprawdzić zasady i wymogi danych linii lotniczych, albowiem może się okazać, że tym razem bagaż może być jeszcze mniejszy. Także ilość sztuk bagażu podręcznego oraz bagażu lecącego z nami w luku bagażowym jest uzależniona od danych linii lotniczych, toteż za każdym razem kiedy wylatujemy z innej firmy lotniczej, warto zapoznać się z indywidualnym regulaminem danego przewoźnika.
Bagaż podręczny jak sama nazwa wskazuje to torba albo plecak, którą możemy wnieść na pokład samolotu. Ma on konkretne wymiary i wagę, której nie możemy przekroczyć, w innym przypadku nie zostaniemy wpuszczeni na pokład. Wymiary takiego bagażu zwykle ograniczają się do 55x40x20 centymetrów, a waga nie może być większa niż pięć bądź dziesięć kilogramów, wszystko zależy od zasad jakie określa dany przewoźnik. Czasami zdarza się że tradycyjne linie lotnicze pozwalają na zabranie dodatkowego bagażu, jakim może być laptop, aparat fotograficzny czy niewielka torba z innym sprzętem. Na taki luksus nie możemy liczyć wybierając tanie linie lotnicze.
Przepisy związane z przewozem płynów w samolocie
Jest to jedna z zasad, jaka dotyczy wszystkich linii lotniczych. Istnieje przepis że na pokład samochodu nie można zabrać więcej niż jeden litr płynu i musi on być rozlany do małych i przezroczystych butelek o pojemności nie przekraczającej 100 mililitrów. Inna zasada panuje, jeżeli chodzi o leki. Tutaj możemy przewieźć ich więcej, ale musimy posiadać dokumentację medyczną, że są one nam niezbędne podczas lotu. W przypadku podróżowania z małym dzieckiem, pokarm dla dziecka może być przewożony w większych opakowaniach, ale należy zgłosić to wcześniej i pokarm może zostać sprawdzony przez strażnika na lotnisku.
Czy możemy w bagaż podręczny zapakować jedzenie?
Oczywiście na czas podróży, możemy w bagażu podręcznym przewozić jedzenie. Tutaj nie ma wyraźnych nakazów i ograniczeń, choć zawsze trzeba dokładnie zapoznawać się z regulaminem danego przewoźnika lotniczego oraz z restrykcjami dotyczącymi danych krajów, leżących po za Unią Europejską.
Bezwzględny zakaz – czego dotyczy
Na pokład samolotu nie wolno nam wnosić żadnych ostrych narzędzi, dlatego nie zabierajmy ze sobą żadnych igieł, scyzoryków, żyletek czy śrubokrętów. Jeżeli potrzebujemy tego rodzaju narzędzi w podróży, schowajmy je do bagażu głównego. Także nie zostaniemy wpuszczeni na pokład z jakąkolwiek bronią palną, materiałami wybuchowymi czy łatwopalnymi substancjami. Broń wolno przewozić w bagażu głównym, pod warunkiem że mamy odpowiednie uprawnienia i pozwolenie na wywóz z jednego państwa do drugiego.
Zakaz obowiązuje także w przypadku sprzętu sportowego. Szczególnie większe gabaryty, do jakich zaliczają się narty, wędki czy deski do pływania, taki sprzęt wymaga wykupienia usługi na przewóz sprzętu sportowego bądź bagażu specjalnego.
Każda linia lotnicza ma swoje zasady. Największe ograniczenia znajdziemy w tanich liniach lotniczych, gdzie płacąc niską cenę za bilet, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami w przypadku większej ilości bagażów.